1info.net - Статьи Интересные Новости Информация Онлайн

1info.net в Facebook  1info.net в Google+  1info.net в VK  1info.net на Oдноклассниках  1info.net в Twitter  1info.net RSS  1info.net RSS video 

Авторам Обратная связь Регистрация

Domain (site) 1INFO.NET IS FOR SALE.  Information and contacts here >>>

Домен (сайт) 1INFO.NET ПРОДАЁТСЯ. Информация и контакты сдесь >>>Що таке корупція в українських ЗМІ?

Автор
Опубликовано: 2317 дней назад (19 апреля 2013)
Поняття «корупція» настільки глибоко вкоренилося в свідомості українців, що більша частина співгромадян вважає це звичним буденним явищем. Суспільство вже звикло і спокійно реагує на періодично виникаючі корупційні скандали та гучні розслідування. Часто в медіа просторі з’являється інформація про чергового чиновника, якого доблесні працівники правоохоронних органів спіймали на хабарі. Процвітає корупція практично всюди, як серед службовців найвищих рангів, так і серед контролерів в приміському транспорті. В медицині, освітній галузі, дозвільній сфері, правоохоронній системі і т.д. – всюди ми зустрічаємося, а інколи і самі беремо участь в корупційній діяльності.
З корупцією борються всіма можливими і неможливими методами. Проте, як показує практика, майже весь пострадянський простір охоплений корупційною лихоманкою і попри всі гучні заяви високопосадовців та низку антикорупційних програм цю проблему побороти не вдається.
Українська Вікіпедія вказує, що одним з найефективніших інструментів контролю над корупцією бюрократичного апарату є свобода слова і ЗМІ. Дійсно, ЗМІ формуючи суспільну думку можуть ефективно боротися з корупцією. Журналістське розслідування проведене невеликою групою репортерів, може виявитись ефективнішим ніж робота низки підрозділів правоохоронних органів.
Але чи сама українська журналістика є вільною від корупції? Адже журналістику називають четвертою владою, а там де є влада там завжди знайдеться місце корупції. Загалом, є кілька основних видів корупції властивої українським ЗМІ, варто коротко зупинитися на кожному з них:
1. Продаж резонансних матеріалів фігурантам медійних розслідувань
Робота журналіста чимось подібна до роботи снайпера. В обох випадках потрібно спочатку знайти хорошу позицію для стрільби, потім необхідно максимально замаскуватися і очікувати на появу свої жертви, потім, коли жертва потрапила під приціл, варто вибрати зручний момент і нарешті можна стріляти… Подальший розвиток ситуації залежить тільки від того хто тримає палець на спусковому гачку.
Пускати чи не пускати резонансний матеріал в медіа простір – це перший з китів, на яких стоїть корупція серед українських ЗМІ. Тут все максимально просто і зрозуміло, є медіа, яка зробила якісний матеріал, є «потенційна жертва», яка зацікавлена в тому, щоб цей матеріал ніколи не став доступний широкому загалу. Якщо «жертва» чимось зможе зацікавити медійників, то цілком можливо, що хороший якісний матеріал ніколи не стане доступний суспільству.
Негативною стороною даної проблеми є те, що в результаті таких домовленостей суспільство недоотримає цінну і важливу інформацію. Проте, в даній ситуації є і позивна сторона, яка полягає в тому, що підготувати дійсно хороший матеріал (за який готові заплатити) може тільки високопрофесійний журналіст. Тобто, в даному випадку корупція «б’є» по етичній складовій журналістики, але, водночас, підвищує професійний рівень підготовки журналістів.
2. Вплив власників медіа на роботу ЗМІ, або внутрішні «рекомендації»
Другим китом на якому тримається корупція в медіа структурах, є те, що більша частина даного ринку перебуває під впливом потужних корпорацій, а тому часто не може бути повністю незалежною, принаймні в Україні…
Уявімо собі ситуацію, при якій ЗМІ з групи Віктора Пінчука, наприклад, телеканал ICTV, запускає в ефір ряд критичних матеріалів про діяльність Леоніда Кучми періоду президентства... Нереально. Так само важко уявити собі журналістське розслідування на каналі 1+1 про фінансову діяльністю будь-якої з бізнес структур Ігоря Коломойського.
Негативною стороною даного виду медіа корупції є те, що ЗМІ змушені подавати неповну, а інколи викривлену інформаційну картину. Тому, часто український споживач, може бачити картину дня, в якій економічній та політичній складовій життя держави відведено незначну частку, тоді як основний час новин займають «побутові» повідомлення про ДТП, вбивства та крадіжки.
3. Виборчі кампанії та комерційна «джинса»
В період виборчих кампаній особливо яскраво помітною стає «сезонна» медіа-корупція, яку можна охарактеризувати великою кількістю замовних матеріалів та роботою цілої редакції на той чи інший виборчий штаб. Це явище зовсім непоодиноке і характерне, як для загальноукраїнських медіа так і для невеликих регіональних ЗМІ.
Політичне замовлення, як і прихована комерційна реклама часто несуть серйозну загрозу для самого ЗМІ, оскільки сучасний споживач медійного продукту навчився інтуїтивно відрізняти хороший матеріал від замовного. А отже, займаючись відвертою «джинсою» медіа-ресурс ризикує втратити значну частину аудиторії, яка відчувши нещирість в роботі журналістів просто перейде до іншого ЗМІ.
Позитивною стороною даного виду корупції є те, що в період виборчої кампанії медійники мають шанс «поповнити запаси жиру», тобто залучити кошти для подальшого розвитку ресурсу.
В підсумку
Загалом корупція в українських ЗМІ відграє неоднозначну роль. З однієї сторони дане явище негативно впливає на інформаційний простір, даючи споживачу викривлений і часто односторонній продукт. Велика кількість медіа не може дозволити собі створювати збалансовані матеріали, через тиск зі сторони власників та «годує» свою аудиторію неповною інформацією.
З іншої сторони медіа-корупція дає можливість розвиватись багатьом засобам масової інформації, дозволяє їм залучати необхідні для подальшого розвитку капітали. Написання замовних матеріалів та продаж готових продуктів фігурантам журналістських розслідувань, хоч і є абсолютно неетичним з точки зору кодексу честі журналіста, але все ж змушують його детально проробляти матеріали розслідування, тобто, є своєрідними курсами підвищення кваліфікації для журналіста.
Чи можливо повністю витіснити корупцію в ЗМІ з українського медіа-простору? Найвірогідніше, що дане явище, ще багато років буде переслідувати українського споживача, але вплив корупції та її роль на медійний ринок буде зменшуватись з кожним роком. Адже зараз надзвичайно активно продовжують розвиватися інформаційні технології, особливо це стосується мережі Інтернет, де кожен може знайти найрізноманітнішу інформацію, вільну від «цензури» та редакційних «фільтрів».
Если понравилось, то обязательно поделитесь публикацией с друзьями в соцсетях  

     КОММЕНТАРИИ:

Комментировать


Борис Ткачук # 6 мая 2013 в 10:14
Корупція в ЗМІ обумовлена низьким рівнем конкуренції в ЗМІ.
Станіслав Шух # 7 мая 2013 в 10:43
Погодитись з цим можна, але тільки частково. В Україні зареєстровано величезну кількість медіа, серед яких є справжні гіганти, що постійно конкурують між собою. Боротьба за рекламодавця і аудиторію змушує команду працювати на максимум і видавати на фініші якісний продукт.
Проблема полягає в тому, що часто за спинами професійних медійників стоять великі бізнес-структури. Тому журналісти не завжди можуть дозволити собі писати на актуальні теми, які зачіпають інтереси власника ресурсу.
Олег # 7 мая 2013 в 18:02
Как раз хотел об этом написать. В большинстве случаев СМИ не есть независымые! Это большая редкость. А в большинстве случаев принцип простой: "Кто девушку ужинает, тот девушку и танцует"

Загрузка...


ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ:

Loading...